Google+
Program animacji TV

Przegląd filmowy

Nauka animacji

O animacji...

"Czerń jest tajemnicą. Światło wydo-
bywa z niej tylko fragmenty. Kino jest dla mnie spotkaniem ze światłem i mrokiem."

                                          Piotr Dumała

Polecamy wywiad z artystą w Magazynie Filmowym 4/32 (kwiecień) 2014

16 polskich animacji w Kino Polska

Artykuły » 16 polskich animacji w Kino Polska

2013-02-10

W nocy ze środy na czwartek (13-14.02) w telewizji Kino Polska wyemitowanych zostanie aż 16 polskich animacji!

Wśród nich znajdą się:

03:00 - Rysownik (2010) - reż. Marcin Kotliński - Nostalgiczna podróż do świata wspomnień pewnego rysownika, opowiadająca o zagubieniu, o utraconym życiu…

 

03:05 - Kto by pomyślał (2009) -  reż. Ewa Borysewicz – Humorystyczna  animacja opowiadająca o dziwnym śledztwie na osiedlu mieszkaniowym. Okazuje się, że pewien mężczyzna zniknął bez śladu w niewyjaśnionych okolicznościach. Co się z nim mogło stać? Jak żył? Co robił? Czy da się rozwikłać tę zagadkę… ? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć większość mieszkańców.

03:15 – Amphora (2007) – reż. Marcin Wasilewski -  krótka opowieść o dziwnej, bliżej nieskreślonej postaci wędrującej po pustyni. W pewnym momencie znajduje tajemniczą amforę, do której wkłada karteczkę z napisem „pomoc”. Wyrzuca ją z nadzieją, że popłynie w dalekie lądy…

 

03:20Czar kółek (1966) – reż. Kazimierz Urbański -  Nagrodzony na festiwalu w Locarno (1967) oraz wyróżniony na festiwalu w Oberhausen (1967) film animowany opowiadający o roli koła w życiu człowieka i o bujnym rozkwicie motoryzacji. Muzykę do filmu skomponował Krzysztof Penderecki.

 

03:25Miasto (2009) -  reż. Miłosz Margański – krótka scenka z gangsterskich porachunków, zrealizowana w stylistyce noir ( nurt wywodzący się z kina gangsterskiego. Do charakterystycznych elementów stylu noir należą m.in. silne kontrasty, operowanie cieniami, obrazy nocnego miasta)

 

03:30Materia (1967) – reż. Kazimierz Urbański – charakterystyczna dla eksperymentalnego stylu Urbańskiego animacja o wariacjach na temat właściwości materii. Głównym bohaterem filmu jest wełna i tkwiące w niej plastyczne możliwości…

 

03:40Wino (2010) – reż. Krzysztof Szafraniec – opowieść o przyjaźni, wspomnieniach przy dobrej lampce wina z genialną muzyką Waglewskiego w tle…

 

03:50The Splasch (2010) - reż. Andrzej Szych – humorystyczna kreskówka w formie paradokumentu o zapomnianym rozdziale historii muzyki  - Animal Punk

 

04:00 – Labirynt (1962) – reż. Jan Lenica – pełna recenzja

04:15Mały Western (1960) – reż. Witold Giersz – wielokrotnie nagradzany film o charakterze parodystycznym. Pomimo tego, że został zrealizowany w technice animacji rysunkowej, w niczym nie przypomina typowej kreskówki. Animacja jest wprost malarską grą kolorów, układających się w rozmaite kształty o nadanej teksturze, falistości, nasyceniu. Warto dodać, że „Mały western” jest pierwszym polskim, w pełni autorskim filmem rysunkowym – Giersz był scenarzystą, autorek koncepcji plastycznej i reżyserem. Ponadto osobiście opracowywał każdą klatkę filmu.

 

04:20- Jak działa jamniczek (1971) – reż. Julian Antoniszczak – animacja w formie żartobliwego wykładu  udowadniająca wyższość żywych istot nad bardzo skomplikowanymi mechanizmami.

 

04:30- Klatki (1967) – reż. Mirosław Kijowicz – film o więźniu (ofiara) i strażniku (kat) -opowiadający o ludzkiej samotności, izolacji psychicznej poszczególnych jednostek i braku możliwości porozumienia pomiędzy nimi.

04:40 – Ktoś, kto był (2006) – reż. Julia Junosza-Szaniawska – Poklatkowa animacja o artyście i jego modelce. Film niesie ze sobą ważne humanistyczne przesłanie dla ludzi, którzy ponad miarę oddają się pracy. Ostrzega ich, że nie zważając na uczucia innych ludzi, tracą coś ważnego. ..

 

04:41- Szychta (1988) – reż. Jerzy Kalina - Ironiczna opowieść na temat wartości polskiego pieniądza. Film przedstawia pracującego górnika (ożywiony obrazek ze starego 500-złotowego banknotu)

 

04:45- Solo na ugorze (1982) – reż. Jerzy Kalina – film zrealizowany w technice kombinowanej, opowiadający o żmudnej orce rolnika, pracującego przy patetycznej pieśni z czasów stalinowskich.

 

04:55 – Rola (1983) – reż. Leszek Komorowski – krótkie przedstawienie teatrzyku, w którym główną rolę odgrywa Pajac- poruszany przy pomocy nitek.  

  • Dodaj link do:
  • facebook.com