Google+
Program animacji TV

Przegląd filmowy

Nauka animacji

O animacji...

"Czerń jest tajemnicą. Światło wydo-
bywa z niej tylko fragmenty. Kino jest dla mnie spotkaniem ze światłem i mrokiem."

                                          Piotr Dumała

Polecamy wywiad z artystą w Magazynie Filmowym 4/32 (kwiecień) 2014

Animator 2014

Aktualności » Animator 2014

2014-06-16

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2014

11-17. 07. 2014, Poznań

W tym roku już po raz siódmy będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska temu, co aktualnie dzieje się w świecie animacji. W Poznaniu odbędzie się bowiem 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, któremu od początku towarzyszy Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych – przez siedem lipcowych dni w mieście odbywać się będą pokazy filmów konkursowych, retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady. Dla Animatora rok 2014 należy do kobiet – specjalnym punktem programu będą bowiem prezentacja prac artystek z Polski i zagranicy oraz konferencja poświęcona twórczości kobiet. Główne motywy tematyczne festiwalu to także animacja z Chin oraz animacja non-camerowa.

 

Najważniejszym elementem festiwalu od lat jest towarzyszący mu Konkurs Filmów Animowanych, w którym przyznawane są Złoty, Srebrny i Brązowy Pegaz oraz szereg nagród dodatkowych, w tym, od trzech lat, nagroda dla najlepszego filmu pełnometrażowego.

Filmy co roku ocenia międzynarodowe jury – w tym roku, o tym kto wyjedzie z Poznania z nagrodą zadecydują: Anna Ida Orosz - węgierska kuratorka, związana m.in. z takimi festiwalami, jak Hungarian Kecskemét Animation Film Festival (KAFF) czy Primanima World Festival of First Animations, znany publiczności Animatora Andrea Martignoni z włoskiej Compagnia d'Arte Drummatica, poznański artysta, lider zespołu Niwea, laureat „Paszportu Polityki” i nagrody „Spojrzenia” - Wojciech Bąkowski, wybitny włoski dziennikarz i wykładowca, prezes Asifa Italia - Alfio Bastiancich, polski reżyser animacji, malarz, performer, scenograf, doskonale znany publiczności Animatora - Mariusz „Wilk” Wilczyński oraz belgijska krytyczka filmowa – Nancy Denney-Phelps, współtwórczyni, wraz z mężem, kompozytorem i muzykiem, Nikiem Phelpsem, zespołu The Sprocket Ensemble, który będziemy mieli okazje posłuchać na festiwalu. Co roku do konkursu napływa kilkaset filmów z całego świata – które z nich przeszły selekcję i powalczą o statuetki dowiemy się w czerwcu.

Więcej informacji oraz program festiwalu można znaleźć na www.animator-festival.com oraz www.facebook.com/FestivalAnimator

Sprzedaż biletów i karnetów na festiwalowe wydarzenia rozpocznie się 23. czerwca.

Autorem plakatu tegorocznej edycji festiwalu jest Tomasz Ducki, animator urodzony w Budapeszcie, mieszkający na stałe w Krakowie, autor m. in. nagradzanego na licznych festiwalach filmu „Łaźnia”.

Źródło:
materiały prasowe

  • Dodaj link do:
  • facebook.com