Google+
Program animacji TV

Przegląd filmowy

Nauka animacji

O animacji...

"Czerń jest tajemnicą. Światło wydo-
bywa z niej tylko fragmenty. Kino jest dla mnie spotkaniem ze światłem i mrokiem."

                                          Piotr Dumała

Polecamy wywiad z artystą w Magazynie Filmowym 4/32 (kwiecień) 2014

Król Julian na festiwalu ANIMOCJE

Aktualności » Król Julian na festiwalu ANIMOCJE

2014-04-09

Dzisiaj rozpoczęła się 4 edycja Festiwalu Filmów Animowanych Animocje. Festiwal od tego roku zmienia wizerunek. Po raz pierwszy przyzna Bydgoską Nagrodę dla Filmu animowanego oraz Nagrodę Specjalną za Całokształt Osiągnięć w Dubbingu. Otrzyma ją Jarosław Boberek, twórca kultowego głosu Króla Juliana z „Madagaskaru”. 

Zobacz trailery Animocji http://bit.ly/1gFBNcK i http://bit.ly/QjsPas

Lista zakwalifikowanych filmów; http://www.mck-bydgoszcz.pl/?p=news&id=110 

Festiwal Animocje wchodzi w tym roku w nową fazę swego rozwoju. Organizatorzy zrezygnowali z przyznawania nagród w trzech kategoriach – amatorskiej, studenckiej i profesjonalnej – na rzecz jednej, głównej Bydgoskiej Nagrody dla Filmu Animowanego. „Od tego roku będziemy zapraszać do konkursu po prostu dobre animacje. A dobre filmy tworzą i amatorzy, i profesjonaliści. Rezygnujemy z kategorii po to, by pokazywać  najlepszych” – mówiła podczas konferencji Weronika Płaczek, szefowa i twórczyni Animocji. Do konkursu zakwalifikowano 28 filmów z Polski i Czech. Znajdą się wśród nich produkcje korzystające z wszystkich technik współczesnej animacji. W sferze scenariuszowej filmy konkursowe sięgają zarówno do wzorców literackich (Franz Kafka, Janusz Głowacki, Edgar Allan Poe), jak i przyglądają się naszej codzienności. Osobną grupę stanowią animacje eksperymentalne, surrealistyczne i videoklipy. Filmy zakwalifikowane do konkursu oceni Jury złożone z przedstawicieli środowiska filmowego oraz artystów sztuk wizualnych. Zwycięzcy, prócz nagrody otrzymają 6.000 zł. 

Nowym elementem Animocji jest też sekcja poświęcona dubbingowi w polskich wersjach światowych animacji pełnometrażowych. Gwiazdą festiwalu i tego pasma będzie Jarosław Boberek, który odbierze w Bydgoszczy pierwszą Nagrodę z Całokształt Osiągnięć w Dubbingu Filmowym. Najbardziej znaną, kultową rolą Boberka jest oczywiście postać wstrętnego lemura z filmu „Madagaskar” – Króla Juliana. Boberek to prawdziwa potęga w dubbingu. Podkładał głos w 250 filmach, 200 serialach telewizyjnych oraz 100 grach komputerowych. Zagrał też blisko 100 ról aktorskich w kinie, telewizji i teatrze. 

Program tegorocznych Animocji został rozbudowany o dużą sekcję warsztatową i sekcję dotyczące gier komputerowych. Podczas festiwalu odbędą się warsztaty z animacji 3D, animacji poklatkowej, dubbingu i tworzenia animowanych gier komputerowych. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się: wystawa prac animatora Michała Sochy, który współpracował z Salmą Hayek, pokazy specjalne „mistrza filmowej ascezy” Ryszarda Czekały oraz młodego animatora Maćka Majewskiego. Odbędzie się teżspotkanie z krytykiem Jerzym Armatą oraz z twórcami gier komputerowych. Ciekawie zapowiada się pokaz animacji inspirowanych grami komputerowymi i prezentacje filmowe dla dzieci. Festiwal zakończy koncert zespołu 3moonboys, który przygotował ilustracje dźwiękowe do 20 polskich animacji.

Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się w dniach 9-12 kwietnia 2014. Festiwal organizuje Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, a centrum festiwalowym jest działające w nim Kino Orzeł.

Biuro Festiwalu:

FFA Animocje
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dyr. Festiwalu Weronika Płaczek
Ul. Marcinkowskiego 12-14, 85-056 Bydgoszcz
tel. 52 32 55 544 / fax. 52 32 55 570 / kom. 519 346 585

email: animocje@mck-bydgoszcz.pl
www.mck-bydgoszcz.pl / https://www.facebook.com/animocje

  • Dodaj link do:
  • facebook.com