Google+
Program animacji TV

Przegląd filmowy

Nauka animacji

O animacji...

"Czerń jest tajemnicą. Światło wydo-
bywa z niej tylko fragmenty. Kino jest dla mnie spotkaniem ze światłem i mrokiem."

                                          Piotr Dumała

Polecamy wywiad z artystą w Magazynie Filmowym 4/32 (kwiecień) 2014

Niezwykłe animacje Piotra Kamlera

Artykuły » Niezwykłe animacje Piotra Kamlera

2013-11-12

Piotr Kamler – scenarzysta, twórca filmów animowanych  urodzony w Warszawie w 1936 roku. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki.  Laureat wielu międzynarodowych nagród, m.in. w Annency, Grenoble, Nowym Jorku i Krakowie.
To co charakteryzuje artystę to przede wszystkim niezwykła precyzja tworzenia i umiejętność  idealnego zsynchronizowania obrazu z muzyką.
Zadebiutował filmem „Miasto” w 1959 roku, po którym wyjechał do Paryża gdzie zrealizował swoje najważniejsze filmy tj. :

„La Planete verte”  (1967)
„L’Araignelephant – Elephant" (1968)
„Labirynthe” (1972)
„Coeur de secours” (1973)
„Le pas” (1975)
„Chronopolis” (1982)


Piotr Kamler o filmie animowanym

„Film animowany – mówi Kamler – tym właśnie różni się od filmu „normalnego”, że daje szansę stworzenia całkowitej fikcji. Rzeczywistość musi tu zostać od początku do końca wyprodukowana. Tworzę takie obrazy, które mają możliwie najmniej szans zaistnienia w prawdziwej rzeczywistości. Zresztą twórcą nie muszę być ja sam, może to robić cała ekipa. Ważne – że jest to świat całkowicie własny, jednorazowy, nad którym mogę zapanować, świadomie określić kolor, formę, jej trwanie, kierunek ruchu, rytm.”

„Film” nr 28, 1976 r.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com