Google+
Program animacji TV

Przegląd filmowy

Nauka animacji

O animacji...

"Czerń jest tajemnicą. Światło wydo-
bywa z niej tylko fragmenty. Kino jest dla mnie spotkaniem ze światłem i mrokiem."

                                          Piotr Dumała

Polecamy wywiad z artystą w Magazynie Filmowym 4/32 (kwiecień) 2014

Nowe animacje na kanale Se-ma-for Festivalu

Aktualności » Nowe animacje na kanale Se-ma-for Festivalu

2013-07-15

„Film, na którym płakał sam król Norwegii”-  to nowa pozycja na pierwszym w  Polsce kanale z animacją – Se-ma-for Festival, na bezpłatnej platformie Iplex.pl. Mowa tu o krótkim metrażu „Angry man” Anity Killi. Obsypana nagrodami animacja to już dziesiąta internetowa premiera zagranicznych „perełek” Festiwalu. W znakomitej części są to filmy, które widzowie mieli okazję zobaczyć podczas trzech edycji łódzkiego święta animacji.  Zgodnie w planem, nowe premiery mają miejsce dwa razy w miesiącu.

W katalogu Se-ma-fora pojawiają się zarówno animacje dla dzieci, jak i kontent przeznaczony tylko dla widza dorosłego. Łączy je jedno – jest to niemal wyłącznie technika stop motion, która jest głównym obszarem zainteresowania Festiwalu. I tak pojawiła się już seria plastelinowych filmików dla dzieci z cyklu „Wesoła farma” obok dwudziestominutowej, hiszpańskiej animacji „Vicenta” – komediowej groteski z erotycznym wątkiem. Zaskakująca techniką  amerykańska „Butelka” – o transoceanicznej rozmowie pomiędzy stworzeniem  z piasku i śniegu to z kolei świetna przeciwwaga dla historii wycinankowego „Viliama” – chłopca żyjącego w rysunkowym świecie.

- Na podstawie tej kolekcji chcieliśmy pokazać, jak różnorodna i zaskakująca może być tradycyjna animacja stop motion, w której podziwia się nie tylko fabułę, ale plastyczność, artyzm, pomysł na środki wyrazu. Tu ograniczeniem dla twórców jest tylko ich własna wyobraźnia – tłumaczy Agnieszka Kowalewska, dyrektor łódzkiego Festiwalu.

Tak jak zagraniczne animacje za sprawą Se-ma-fora trafiają do polskich internautów, tak i animacje studia Se-ma-for stopniowo pojawiają się na platformach o zasięgu międzynarodowym. Swoje premiery miały już m.in. „Snępowina” Marty Pajek, „Fantastyczny sklep z kwiatami” Pawła Partyki czy „Dobro, piękno, prawda” Balbiny Bruszewskiej - na Indieflix, Kinoplex czy Univercine. Szczególną estymą cieszy się „Danny Boy” Marka Skrobeckiego, który przez niespełna miesiąc na platformie YouTube Future Shorts zebrał ponad 17 000 widzów.

Se-ma-for Festival zapowiada, że do końca roku na Iplex.pl pojawi się co najmniej 10 nowych animacji. Ciekawe pozycje przyniesie czwarta edycja Festiwalu, która obędzie się pomiędzy 9 a 13 października 2013 w Łodzi.

Link do kanału Se-ma-for Festival na Iplex:

http://www.iplex.pl/kolekcje/se-ma-for-festival,128

Źródło:

Informacja prasowa Se-Ma-For

  • Dodaj link do:
  • facebook.com