Google+
Program animacji TV

Przegląd filmowy

Nauka animacji

O animacji...

"Czerń jest tajemnicą. Światło wydo-
bywa z niej tylko fragmenty. Kino jest dla mnie spotkaniem ze światłem i mrokiem."

                                          Piotr Dumała

Polecamy wywiad z artystą w Magazynie Filmowym 4/32 (kwiecień) 2014

Polski Film Animowany

Artykuły » Polski Film Animowany

2013-03-10

„Polski film animowany” pod redakcją Marcina Giżyckiego i Bogusława Zmudzińskiego to książka będąca podsumowaniem dotychczasowego dorobku polskiej animacji. Pisząc dotychczasowego mam na myśli lata od 1945 do czasów współczesnych (rok 2008). Publikacja wydana została w ramach 60-lecia polskiej animacji . Całość podzielona została na charakterystyczne rozdziały, dające czytelnikowi jasny obraz polskiej animacji ówczesnych lat.

Znajdziemy w niej informacje zarówno o prekursorze: Władysławie Starewiczu i jego pierwszych filmach „Walka żuków jelonków” czy „Piękna Lukanida” jak również Tomaszu Bagińskim twórcy „Katedry”, o którym autorzy piszą, że „odczarował” polski film animowany kojarzący się najmłodszemu pokoleniu tylko z dobranocką.

Dodatkowo, odrębny rozdział poświęcony został miejscom w którym naucza się animacji. Czytamy w nim min. o Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i pracowni Rysunku Filmowego Kazimierza Urbańskiego oraz Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Warto dodać, że na całość publikacji składają się wypowiedzi autorów reprezentującyh różne dyscypliny. Każdy przedstawia swoje indywidualne podejście do tej dziedziny sztuki co sprawia, że książka nie jest napisana w schematyczny, nudny sposób. Na każdym etapie autorzy przytaczają liczne wypowiedzi twórców animacji oraz ilustracje.

 

Marcin Giżycki – historyk sztuki i filmu, krytyk, reżyser. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator”.

Bogusław Zmudziński – absolwent prawa i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Etiuda&Anima”.

Jerzy Armata – krytyk filmowy i muzyczny, dziennikarz, pedagog. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Mariusz Frukacz – filmoznawca, krytyk, działacz DKF i organizator festiwali filmowych.

Ryszard Haja – absolwent filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pracownik w Instytucie Sztuk Audiowizualnych tej uczelni.

Adriana Prodeus – historyk sztuki, autorka tekstów o sztuce, filmie i teatrze. Stale współpracuje z miesięcznikiem „KINO”.

Mateusz Solarz – muzykolog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Biura Programowego Festiwalu „Etiuda&Anima”.


Jak piszę Witold Giersz:

„Mam nadzieje, że zainteresuje ona nie tylko środowisko zawodowo związane z animacją, ale także jej sympatyków i ludzi którzy dopiero po przeczytaniu monografii dowiedzą się, co właściwie kryje się pod hasłem „film animowany”. Może niektórym z nich uda się dzięki tej lekturze przekroczyć próg niezwykłego świata animacji.”

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com