Google+
Program animacji TV

Przegląd filmowy

Nauka animacji

O animacji...

"Czerń jest tajemnicą. Światło wydo-
bywa z niej tylko fragmenty. Kino jest dla mnie spotkaniem ze światłem i mrokiem."

                                          Piotr Dumała

Polecamy wywiad z artystą w Magazynie Filmowym 4/32 (kwiecień) 2014

Se-ma-for Film Festival 2013

Aktualności » Se-ma-for Film Festival 2013

2013-09-02

Bezdomny królik prezesem wielkiej korporacji – czyli Se-ma-for Film Festival i konkursy

Łódzki Se-ma-for Film Festival – jeden z kilku na świecie poświęconych animacji stop motion - ogłosił listę filmów, które wezmą udział w festiwalowych konkursach. Dobra wiadomość, bo mamy w nich świetny balans – jest na co popatrzeć, nad czym się zadumać i z czego pośmiać.

Na festiwal nadesłano ponad 200 animacji. Preselekcja wypadła świetnie, bo i poziom w tym roku był wysoki. Wybrano 62 filmy, które wystartują w Międzynarodowym Konkursie na Najlepszą Animację Stop Motion, podzielonym na trzy sekcje: profesjonalną, studencką i filmów dla dzieci. Obok głównego konkursu, odbędzie się również Konkurs na Najlepsza Polską Animację, w którym w szranki stanie 27 filmów.

Wśród „wybrańców” pozycje koneserskie – polska animacja piaskowa „Kigo” czy belgijska „Sisters” na podstawie Czechowa.  Królują jednak te umiejętnie łączące niezwykłą, często surrealistyczną fabułę ze zdumiewającą warstwą wizualną – która w stop motion jest w zasadzie na porządku dziennym. Mamy więc bezdomnego królika, który został prezesem wielkiej korporacji, z lekko sfilcowanymi aktorami w szwajcarskim „Nilusie”. Do tego aspołecznego faceta, u którego zamieszkała…puchata personifikacja mleka w animacji „But milki is important”. Jest i gruzińska legenda w „Podarkach czarnego kruka” czy film o życiu lodów w amerykańskim „Creamen”.

Nierzadko są to animacje, które mają już za sobą sukcesy. Wśród nich na pewno warto wymienić „Lettres de Femmes” – jedyny film lalkowy wyróżniony w konkursie głównym festiwalu w Annecy. Będzie też okazja w rodzinnym mieście tego filmu zobaczyć „Ab Ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, fascynującą plastycznie pochwałę macierzyństwa, która właśnie podbija festiwalowy świat.

Wszyscy wybrańcy to niemal 10 godzin prawdziwej uczty krótkich metraży. Zwycięskie filmy zostaną nagrodzone Małymi Piotrusiami – statuetkami wzorowanymi na oscarowej animacji studia Se-ma-for „Piotruś i Wilk”.  Festiwal odbędzie się w Łodzi, w dniach 9-13 października i będzie to już jego czwarta edycja. Wkrótce poznamy pozostałe szczegóły programu. Bilety już niebawem na Ticketpro.

Pełna lista filmów konkursowych na www.festival.se-ma-for.com, szczegóły również na www.facebook.com/semafor.film.festival

4. Se-ma-for Film Festival dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie współfinansowane przez Urząd Miasta Łodzi i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com