Google+
Program animacji TV

Przegląd filmowy

Nauka animacji

O animacji...

"Czerń jest tajemnicą. Światło wydo-
bywa z niej tylko fragmenty. Kino jest dla mnie spotkaniem ze światłem i mrokiem."

                                          Piotr Dumała

Polecamy wywiad z artystą w Magazynie Filmowym 4/32 (kwiecień) 2014

Śnione filmy Piotra Dumały

Artykuły » Śnione filmy Piotra Dumały

2013-02-05

W prezentacji lektur poświęconych animacji pozostajemy jeszcze przy Jerzym Armacie. Przedstawiamy Jego kolejną książkę, tym razem skupiającą się na postaci Piotra Dumały- scenarzysty, pisarza, rysownika, reżysera, autora filmów animowanych. Artysty znanego z oryginalnej techniki tworzenia animacji – wydrapywania na płytach gipsowych.

Książka jest otwartą, szczerą i luźną rozmową dwóch kolegów/przyjaciół na temat sztuki animacji. To czyni ją łatwą i przyjemną w odbiorze- ma się wrażenie jakby uczestniczyło się w tej dyskusji. Dodatkowo książka została pięknie wydana - bogato ilustrowana kadrami z filmów oraz pracami artysty.

To, że filmy Dumały wypływają niejako ze snów- każdy z nas wie. Chociażby słynny i analizowany przez nas wcześniej „Czarny Kapturek”  jest na to klasycznym przykładem. W pewnym momencie następuje jednak przełom w twórczości artysty, w którym sny odchodząc na dalszy plan – ustępują miejsca zwyczajnemu, szaremu, ale bardzo realnemu życiu. O śnionych filmach, o tym kiedy i dlaczego przestały być śnione oraz o tych, które w żaden sposób do snów już nie nawiązują przeczytamy w książce „Śnione filmy…”

Jerzy Armata kroczy po wszystkich etapach twórczości Dumały, poruszając jednocześnie wiele istotnych, ciekawych kwestii z szeroko pojętego świata animacji.

Wymiana zdań obydwu Panów jest niezwykle interesująca i pouczająca.


Podobnie jak w poprzedniej pozycji (Witold Giersz- malarz ekranu),

w książce znalazł się rozdział- „krytyka o artyście” w którym  postaci tj. Krzysztof Bledrzyński, Jacek Dobrowolski, Marcin Giżycki, Maria Kornatowska, Barbara Kosecka, Tadeusz Sobolewski oraz Antoni Szram wypowiadają się  na temat twórczości animatora.

Opowiadania Piotra Dumały, zamieszczone na końcu są trafnym i ciekawym uzupełnieniem tej lektury, podkreślając charakterystyczną sylwetkę i styl animatora.

Wszystkim tym, którzy uwielbiają twórczość Dumały lub po prostu interesują się animacją polecamy tę lekturę. Co tu dużo mówić- książka godna polecenia!

  • Dodaj link do:
  • facebook.com