Google+
Program animacji TV

Przegląd filmowy

Nauka animacji

O animacji...

"Czerń jest tajemnicą. Światło wydo-
bywa z niej tylko fragmenty. Kino jest dla mnie spotkaniem ze światłem i mrokiem."

                                          Piotr Dumała

Polecamy wywiad z artystą w Magazynie Filmowym 4/32 (kwiecień) 2014

Wielka podróż Bolka i Lolka

Artykuły » Wielka podróż Bolka i Lolka

2013-01-29

A wszystko zaczęło się 1976 roku w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko Białej. Rozpoczęły się prace nad pierwszym polskim, długometrażowym filmem animowanym. Bohaterami tego przedsięwzięcia stali się znani i uwielbiani już od pierwszego odcinka (Kusza, 1963), sympatyczni chłopcy Bolek i Lolek.

Do tej pory- do roku 1976 Studio Filmów Rysunkowych zrealizowało już ponad 100 krótkich filmów z Bolkiem i Lolkiem w rolach głównych, a film długometrażowy miał stać się pewnym ukoronowaniem dotychczasowych produkcji. Jak twierdził sam pomysłodawca i autor Władysław Nehrebecki: „Film pełnometrażowy, w którym akcja może być znacznie bogatsza, daje nam nowe, bardzo ciekawe możliwości”. Z kolei Leszek Mech- współautor scenariusza uważał, że „seria krótkich filmów, nawet najbardziej popularna, nie jest nieskończona, dobre pomysły nie zjawiają się bez końca, sami autorzy tęsknią za czymś nowym. Krokiem następnym, niejako uwarunkowanym rozwojem postaci i ich działalności, może być właśnie film pełnometrażowy”.
W taki o to właśnie sposób ruszyły prace nad pierwszą, polską produkcją długometrażowego filmu animowanego.

Największym powodzeniem spośród wszystkich perypetii Bolka i Lolka cieszyły się odcinki o tematyce przygodowej. Dlatego też w filmie pełnometrażowym zdecydowano się na motyw podróży dookoła świata, inspirowany scenariuszem książki Juliusza Verne’a  „W 80 dni dookoła świata” . Tytuł roboczy filmu brzmiał podobnie „W 80 minut dookoła świata”- co miało oznaczać 80 minut filmowej podróży po świecie.  Jak teraz już wiemy finalnie tytuł zmienił swoją nazwę na „Wielka podróż Bolka i Lolka”.

„Wielka podróż Bolka i Lolka”, pomimo silnych inspiracji powieścią Juliusza Verne’a nie jest jej adaptacją, ani tym bardziej parafrazą.  Akcja powieści Juliusza Verne’a  toczy się w XIX wieku-  londyński dżentelmen Fileas Fogg wiedzie samotne i uporządkowane życie, do czasu gdy zakłada się z kolegami o to, że w 80 dni opłynie/objedzie świat dookoła.

Oczywiście wygrywa ten zakład- stając się posiadaczem niebagatelnej sumy 20 tysięcy funtów w złocie! W momencie kiedy powieść francuskiego pisarza się kończy, zaczyna się przygoda Bolka i Lolka.

Film rozpoczyna się w momencie odczytania testamentu słynnego podróżnika. Fortunę odziedziczyć ma przebiegły wnuk Fileasa- Milord Michael Fogg. Następuje jednak nieoczekiwany zwrot akcji- znaleziono sensacyjny dokument, w którym lord Fileas Fogg pisał, że całość fortuny może otrzymać ten, kto w okresie nie dłuższym niż 80 dni okrąży kule ziemską! 

 

cdn...


Źródło:

Film, 1976, nr 28(180), s. 2

Film 1976, nr 30(182), s. 8-9

 

Źródło ilustracji:

Film, 1976, nr 28(180), s. 2

Film 1976, nr 30(182), s. 8-9

65 lat polskiej animacji dla dzieci, Jerzy Armata, Natalia Chojna, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Łódź 2012

  • Dodaj link do:
  • facebook.com