Google+
Program animacji TV

Przegląd filmowy

Nauka animacji

O animacji...

"Czerń jest tajemnicą. Światło wydo-
bywa z niej tylko fragmenty. Kino jest dla mnie spotkaniem ze światłem i mrokiem."

                                          Piotr Dumała

Polecamy wywiad z artystą w Magazynie Filmowym 4/32 (kwiecień) 2014

Witold Giersz. Malarz ekranu

Artykuły » Witold Giersz. Malarz ekranu

2013-01-22

Prezentacje polskich publikacji poświęconych filmowi animowanemu rozpoczęliśmy od książki Andrzeja Kossakowskiego „Polski film animowany 1945-1967”, bo to tak naprawdę pierwsza tak obszerna polska pozycja poświęcona tej dziedzinie sztuki. 

Zamiarem naszym było chronologiczne przedstawienie kolejnych książek,  które pojawiły się na rynku, jednak zdecydowaliśmy odejść od tego na chwilę w momencie gdy  w nasze ręce trafiła wydana całkiem niedawno książka poświęcona sylwetce Witolda Giersza.

„Witold Giersz. Malarz ekranu” to wyjątkowa książka! Napisana w formie rozmowy, wywiadu przeprowadzonego przez żonę artysty Joannę Prosińską-Giersz  oraz Jerzego Armatę – krytyka filmowego i muzycznego, selekcjonera oraz jurora festiwali filmowych. Dlaczego wyjątkowa? Bo po pierwsze czytając ją ma się wrażenie jakby siedziało się przy jednym stole z artystą i autorami -przysłuchując się ich rozmowie. Niesamowicie wciąga. Po drugie stanowi kompletne źródło wiedzy o Witoldzie Gierszu. Począwszy od przedstawienia swojej rodziny, poprzez wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości, pierwszych prób rysunku i animacji, aż do lat współczesnych i ogólnoświatowych sukcesów. Artysta  w szczegółowy sposób opisuje historie ze swojego życia przywołując do tego zdjęcia z rodzinnych albumów. W jednym z rozdziałów wspomina prace przy filmie „Neonowa Fraszka” (1959):

„Animowałem na celuloidach w tradycyjny sposób, wykonując każdą fazę ruchu na osobnej planszy. Pozostawiłem jeszcze dość typową scenerię, ale postacie były obwiedzione grubym konturem malowanym pędzlem. Rozwój akcji podyktowało samo tworzywo.”

Po trzecie wypowiedzi  przyjaciół, krytyków filmu i innych twórców animacji na temat artysty pomagają nam jeszcze lepiej poznać życie i twórczość Witolda Giersza. Wypowiedzi udzielili min.: Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Marcin Giżycki, Marek Skrobecki oraz Zbigniew Żmudzki.


Dopełnienie książki stanowi załączona płyta DVD z wybranymi filmami artysty: „Mały western” (1960), „Oczekiwanie” (1962), „Czerwone i czarne” (1963), „Koń” (1967), „Intelektualista” (1969), „Wspaniały marsz” (1970), „Pożar” (1975), „Gwiazda” (1984), „Rondo Alla Turca” (1993) i „W grocie króla gór” (1996).

Wszystkie te elementy, uzupełniając się wzajemnie stanowią kompendium wiedzy o Witoldzie Gierszu- malarzu ekranu!

  • Dodaj link do:
  • facebook.com