Google+
Program animacji TV

Przegląd filmowy

Nauka animacji

O animacji...

"Czerń jest tajemnicą. Światło wydo-
bywa z niej tylko fragmenty. Kino jest dla mnie spotkaniem ze światłem i mrokiem."

                                          Piotr Dumała

Polecamy wywiad z artystą w Magazynie Filmowym 4/32 (kwiecień) 2014

Zoetrop - optyczna zabawka

Artykuły » Zoetrop - optyczna zabawka

2013-03-21

Próbowaliście juz swoich sił w tworzeniu animacji? Jeśli tak to prawdopodobnie większość z Was pierwsze kroki kierowała w stronę aparatu fotograficznego i komputera. Niektórzy może jeszcze w okresie szkolnym rysowali postaci w różnych fazach ruchu, które w momencie kartkowania zeszytu wprawiały ją w ruch. A słyszeliście o Zoetropie?

W 1834 roku William George Horner zaprojektował urządzenie, dzięki któremu powstawały ręcznie malowane animacje. Tradycyjnie Zoetrop składa się z cylindra, z pionowo wyciętymi szczelinami oraz sekwencji obrazów ułożonych wewnątrz. Po wprawieniu w ruch (na przykład przy pomocy korbki) patrząc przez szczelinę obraz jest widoczny dla oka w krótkim odstępie czasu- dlatego stwarza wrażenie ruchu.

Zoetrop wykorzystuje efekt stroboskopowy. Jak czytamy na stronie www.sala-kinowa.e-kultura.net.pl

"Jest to zjawisko, które występuje, gdy poruszający się obiekt oświetlimy migającym światłem. Kiedy ciało wykonuje ruch obrotowy, albo zawarte na nim wzory powtarzają się, następuje nieprawidłowe wrażenie zwolnienia ruchu, a nawet ma się wrażenie, że ciało się zatrzymało. To zjawisko wykorzystuje się do obserwacji i fotografowania ruchu ciał, które szybko się poruszają."

Krótko mówiąc, siatkówka oka dostrzega błysk światła dla pełnej dziesiątej sekundy. Jeśli światło miga z taką lub mniejszą częstotliwością, siatkówa spostrzega to światło jako świecące w sposób ciągły. Chcąc wykorzystać efekt stroboskopowy obrazy powinny być oddzielone "chwilami ciemności"- odstępy między szczelinami. 

Nadal, choć nowoczesne projektory filmowe są dużo jaśniejsze, ostrzejsze, szybsze i bardziej funkcjonalne od swoich poprzedników - zasada ich działania pozostaje niezmienna od prawie 2 stuleci.

Na zdjęciach przedstawiamy Zoetrop własnej produkcji - wykonany z płyty miedzianej, korbki od starej wiertarki oraz stalowych nóżek.
Przystępniejsze na początek rozwiązanie proponuje Muzeum Dobranocek w Rzeszowie :) (również na zdjęciu).

Przykład działania Zoetropu

  • Dodaj link do:
  • facebook.com